خانه » حفاظ نی زار » بررسی تفاوت های حفاظ شاخ گوزنی و حفاظ بوته ای و حفاظ نی زار

بررسی تفاوت های حفاظ شاخ گوزنی و حفاظ بوته ای و حفاظ نی زار

حفاظ شاخ گوزنی از سری نسل جدید حفاظ روی دیوار می‌باشد. حفاظ‌ها جزو مصالح ساختمانی و عناصر معماری هستند که می‌توانند تا حد زیادی در امنیت خانه‌ها مؤثر باشند. حفاظ‌ها به دو شکل «بوته‌ای» و «شاخ گوزنی» است.

انسان در طی حیات خویش برای برآورده کردن احتیاجات خوداز نشانه های موجود در طبیعت الهام گرفته است،مسلما تامین امنیت ومحافظت ازمحدوده خصوصی از ورود افراد غریبه برای همیشه از دغدغه های انسان بوده است ، به همین دلیل در گذشته زندگی در کوه ها ، داخل غارها،روی شاخه های درختان و استفاده ازشاخ و برگ درختان و بوته های خار در اطراف محل زندگی جهت ایجاد امنیت و حفظ حریم خصوصی برای برطرف کردن همین دغدغه ها بوده است این احتیاجات امروزه با توجه به شرایط حال حاضر بیشتر از قبل نمایان گشته و حفاظ بوته ای یا حفاظ شاخ گوزنی و حفاظ نی زار از جمله ابزار تامین امنیت میباشند .

«حفاظ بوته‌ای» نوعی از سازه‌ای فلزی است که از میلگردهای تیز و فرم یافته است و شاخه‌های آن با دقت و شکل خاصی در کنار هم قرارگرفته و در سایز و اندازه‌های مهندسی‌شده، جوشکاری می‌شود و با رنگ‌آمیزی دو پوششه، نمایی از یک بوته خار را جلوه‌گر می‌سازد. خصوصیت حفاظ بوته‌ای شاخه‌های خار نامنظم آن است و هر یک به جهتی رشد یافته‌اند و با ایجاد یک شبکه درهم‌تنیده، عبور را غیرممکن می‌سازند. حفاظ‌های رایج که معمولاً از پروفیل و میلگرد ساده ساخته می‌شوند، از امنیت و زیبایی کافی برخوردار نیستد و به همین علت برخی از فعالان صنعت حفاظ با استفاده از نظر آرشیتکت‌ها و معماران و سازنده گان ساختمان، نسل جدید حفاظ روی دیوار را طراحی نموده‌اند که هم زیبایی و هم امنیت را یکجادارند. نسل جدید حفاظ روی دیوار با نام‌های مختلفی از قبیل حفاظ شاخ گوزنی، حفاظ بوته‌ای، حفاظ نی زار، حفاظ لاله‌ای ساخته می‌شوند.

«حفاظ شاخ گوزنی» با الهام از شاخ گوزن طراحی شده است. در این حفاظ شاخ‌های گوزن کاملاً منظم و با الگوریتم خاصی کنار یکدیگر رشد یافته، به‌طوری‌که به‌سختی می‌توان اختلاف چشمگیری میان شاخ‌های گوزن یافت. امروزه بیش از ۹۵ در صد حفاظ‌های تولیدشده در بازار ایران حفاظ شاخ گوزنی است

ولی حقیقتا اختلاف این حفاظ ها با یکدیگر در چیست؟

با توجه به اینکه تامین امنیت یکی از شاخصه های اصلی تولید حفاظ است لذادر تمام این سری از حفاظ ها این مورد رعایت گردیده و در این مقوله درصد کمی با هم تفاوت دارند.

حفاظ بوته ای همانگونه که از نام آن پیداست الهام گرفته ازبوته های بزرگ خارطراحی و تولید گردیده،که به نام “حفاظ بوته خاری” نیز شناخته می شود.خصیصه شاخص آن داشتن شکل یک شبکه در هم پیچیده و در عین حال منظم از شاخه های نوک تیز است که نهایتا عبور از آنها را غیر ممکن میسازد.

حفاظ شاخ گوزنی نیز همانطور که از عبارت”شاخ گوزنی” کاملا پیداست ،به حفاظ هایی اطلاق میشود که با الهام گرفتن از شاخ های یک گوزن طراحی و تولید شده باشد. شاخ های گوزن کاملا منظم و باشکل خاصی کنار یکدیگر رشدکرده اند، به صورتی که به سختی می توان تفاوت طبیعی مشخصی میان شاخ های یک گوزن پیدا کرد…

حفاظ شاخ گوزنی هم به همین شکل طراحی و تولید گردیده ، هرکدام از شاخه ها با نظم و ترتیب و طبق یک چیدمان مشخص کنار یکدیگر قرار گرفته اند.

تفاوت اصلی حفاظ بوته خاری با حفاظ شاخ گوزنی در تراکم بیشتر حفاظ بوته خاری نسبت به حفاظ شاخ گوزنی میباشدوحفاظ بوته خاری یا حفاظ بوته ای عرض نسبتا بیشتری از دیوار را پوشش میدهند.

به لحاظ ایمنی تفاوت زیادی میان حفاظ بوته ای و حفاظ شاخ گوزنی نیست ولی از نظر هزینه تولید، زیبایی و استحکام محصول نهایی ، یقینا حفاظ بوته ای با توجه به تراکم بیشتر و به تبع آن امنیت و زیبایی بیشتر پیروز نهایی خواهد بود

و اما حفاظ نی زار

حفاظ نیزار نیز همانگونه که از نام آن پیداست شکل یک نی زار بسیار زیبا را در ذهن تداعی میکند و در عین زیبایی بسیار مسحور کننده ای که داردعملا از نظر زیبایی قابل مقایسه با دو نوع حفاظ قبلی نیست و ازاین منظر برتری خاصی نسبت به دو نوع حفاظ قبلی داردوعلاوه بر تامین امنیت یک نوع دکوراسیون نیز محسوب میگردد، در طراحی و تولید حفاظ نی زارعلاوه بر تجربیات تولید کنندگان ازآرشیتکتها و معماران نیز کمک فکری گرفته شده تا یک محصول فوق العاده زیبا و امن تولید شود.

حفاظ نی زار به علت اینکه ازمیلگرد ضخیم تری در تولید آن استفاده شده طبعا مستحکم تر ازحفاظ شاخ گوزنی و حفاظ بوته ای میباشدو به همین علت در طول های یک متری وبر روی شاسی پروفیل تولید میگردد ولی حفاظ شاخ گوزنی و حفاظ نیزار بر روی شاسی میلگرد بوده و در طول های دو متری تولید میگردند.

12

از نظر ارتفاع حفاظ شاخ گوزنی و حفاظ بوته ای در اندازه های 70 تا 120 سانتیمتر تولید میگردد ولی حفاظ نیزار در اندازه های 100و120و150 سانتیمتر تولید میگردد.

در حفاظ شاخ گوزنی و حفاظ بوته ای یک شاخه از پایین به شاسی میلگرد جوشکاری شده و شاخه های دیگری در در بالا به آن جوشکاری میشوند که نقاط اتصال جوشی زیادی بدنبال دارد ولی در حفاظ نیزار همه شاخه ها بصورت مستقل بر روی شاسی قرار میگیرند و تنها روی شاسی جوشکاری میشوند که این موضوع باعث استحکام بیشتر حفاظ نیزار میگردد.

البته این محصولات قابلیت آنرا دارند که با توجه به ارتفاع ، ضخامت دیوارها ، رنگ نما و با توج به موقعیت کلی محل و بر اساس نیاز مشتری تولید گردند . کارشناسان خبره ما آماده هستند تا   بصورت کاملا رایگان به محل پروژه شما اعزام و با بررسی وضعیت محل بهترین پیشنهاد از نظر امنیت و زیبایی وبا توجه به بودجه ای که شما برای اینکار در نظر گرفته ایدبهترین پیشنهاد را ارایه دهند.

یک دیدگاه بگزارید

شما باید وارد شوید با بتوانید دیدگاه بگذارید